ANAR: Poluare cu păcură în Portul Midia Năvodari

O poluare cu păcură de aproape o tonă s-a produs joi, la ora 2:00, în Portul Midia Năvodari, 80% din această cantitate scurgându-se pe mal şi 20% între navă şi cheu, informează Apele Române Dobrogea-Litoral.

Poluarea s-a produs în timpul descărcării navei Angi, încărcată cu păcură, când unul din furtunurile terminalului s-a spart.

"Personalul a început să limiteze răspândirea poluării în apă, iar firma contractată pentru depoluare a fost anunţată să înceapă curăţarea zonelor afectate. Operaţiunea va avea loc după plecarea navei din cheu", precizează reprezentanţii Apele Române într-o postare pe Facebook .

Inspectorii de la Administraţia Bazinală de Apă (ABA) Dobrogea-Litoral sunt la faţa locului şi vor aplica sancţiuni, subliniază sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?