ANAR: Poluare cu păcură în Portul Midia Năvodari

O poluare cu păcură de aproape o tonă s-a produs joi, la ora 2:00, în Portul Midia Năvodari, 80% din această cantitate scurgându-se pe mal şi 20% între navă şi cheu, informează Apele Române Dobrogea-Litoral.

Poluarea s-a produs în timpul descărcării navei Angi, încărcată cu păcură, când unul din furtunurile terminalului s-a spart.

"Personalul a început să limiteze răspândirea poluării în apă, iar firma contractată pentru depoluare a fost anunţată să înceapă curăţarea zonelor afectate. Operaţiunea va avea loc după plecarea navei din cheu", precizează reprezentanţii Apele Române într-o postare pe Facebook .

Inspectorii de la Administraţia Bazinală de Apă (ABA) Dobrogea-Litoral sunt la faţa locului şi vor aplica sancţiuni, subliniază sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA