Angajatorii din Spaţiul Economic European oferă lucrătorilor români peste 1.560 de locuri de muncă

Operatorii economici din Spaţiul Economic European (SEE) pun la dispoziţia lucrătorilor români 1.568 de locuri de muncă, prin intermediul reţelei Eures România, informează Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM), într-un comunicat transmis miercuri AGERPRES.

Potrivit datelor centralizate, cele mai multe posturi sunt disponibile în Spania - 1.007 locuri de muncă, urmată de Marea Britanie (160), Germania (146), Olanda (121), Irlanda (57), Suedia (46), Slovacia (12) şi Finlanda (10).

Ţările în care sunt oferite mai puţine posturi sunt: Norvegia (6), Danemarca, Slovenia şi Ungaria (câte un loc de muncă).

Persoanele interesate să ocupe un loc de muncă pot viziona ofertele accesând www.eures.anofm.ro sau se pot prezenta la sediul agenţiei judeţene pentru ocuparea forţei de muncă de domiciliu sau reşedinţă, unde consilierul Eures îi poate îndruma. AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...

5 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții