Angela Merkel: Sunt dezamăgită, șocată și foarte tristă pentru ceea ce s-a întâmplat la Berlin

Cancelarul german Angela Merkel a declarat marți că este dezamăgită, șocată și tristă pentru ceea ce s-a întâmplat luni la Berlin, când un camion a intrat în plin într-o mulțime de oameni care participau la un târg de Crăciun, ucigând 12 persoane și rănind aproape 50, transmite Reuters.

Merkel a spus că trebuie să pornească de la premisa că incidentul de luni a fost un atac terorist 'Nu dorim să trăim cu teama că răul ne va paraliza', a adăugat ea.

Cancelarul german a recunoscut că luni a fost 'o zi grea' și că întreaga țară este unită în doliu. Această crimă va fi lămurită și pedepsită pe cât de sever permite legea, a mai spus ea, care a anunțat că se va deplasa la locul incidentului în cursul zilei.

Totodată, cancelarul german a mai spus că ar fi deosebit de respingător dacă atacatorul ar fi cineva care a primit protecție în Germania ca refugiat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 A început deja Al Treilea Război Mondial?

2 „Nu e niciun dubiu că Pahonțu a participat la reprimarea violentă, soldată cu 50 de morți și sute de răniți”

3 Péter Magyar, noi săgeți către România: Paks la putere maximă, Cernavodă oprită

4 Un guvern PSD cu premier independent politic ar urma să fie instalat până la 15 septembrie

5 Cinci puncte unice / unde cocoșul cântă în trei limbi la granițele României