ANI: Ofiţer anticorupţie de la DGA - avere nejustificată de peste 300.000 euro

Agenţia Naţională de Integritate a constatat o diferenţă nejustificată în cuantum de 189.000 lei şi 282.762 euro între averea şi veniturile realizate de către Mădălina Maria Anghel, ofiţer în cadrul MAI - Direcţia Generală Anticorupţie.

Potrivit unui comunicat al ANI transmis luni AGERPRES, în acest caz a fost sesizată Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Bucureşti, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite şi veniturile realizate de către Mădălina Maria Anghel.

De asemenea, ANI a constatat existenţa unei diferenţe nejustificate în cuantum de 507.723 lei (114.499 euro) între averea dobândită împreună cu familia şi veniturile realizate de Adriana Petrescu, funcţionar public în cadrul Consiliului Judeţean Vâlcea.

Inspectorii de integritate au sesizat Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Piteşti, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite şi veniturile realizate de Adriana Petrescu. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 „Asta ar fi Armaghedonul” / 4,5 milioane de americani, surprinși de mesaj după ce un senator SUA a scris că Trump a pierdut controlul

3 Operațiunea urmează să înceapă de duminică / PSD forțează plecarea lui Bolojan și a USR din Guvern: „Nu se mai poate cu ei. Bolojan e totuna cu USR”

4 „Strălucirea a dispărut” / Visul Dubai se prăbușește: turiștii și investitorii fug, iar paradisul miliardarilor rămâne cu hoteluri, mall-uri și plaje ap…

5 Fostul prezentator Fox News Tucker Carlson susține că CIA i-ar fi citit mesajele cu Iranul și că încearcă să-l transforme în „agent străin”