ANP: 764 de persoane au fost puse în libertate ca urmare a Legii recursului compensatoriu

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) a pus în libertate, în perioada 19 octombrie - 3 decembrie, 764 de persoane ca urmare a expirării duratei pedepsei în termen prin acordarea beneficiilor compensatorii prevăzute de Legea 169/2017.

De asemenea, a fost admisă, de către instanțele de judecată competente, liberarea condiționată pentru 1.787 de persoane.

Legea care prevede că la 30 de zile executate în penitenciar în condiții necorespunzătoare deținuții vor beneficia de șase zile considerate executate a intrat în vigoare pe 19 octombrie, urmând ca perioada pentru care se acordă zilele să se calculeze începând cu 24 iulie 2012.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Scârbos ipochimen / Lașul de la PNL care a făcut scandal după ce a primit ordin de mobilizare continuă să facă valuri

3 Se rescrie istoria după desecretizarea arhivelor diplomatice? Cele trei puncte critice din dosarele Ministerului de Externe

4 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

5 De unde rezultă că Grindeanu a transformat PSD într-o sursă de sinecuri pentru toți cei apropiați...