ANP îi invită pe reprezentanții ambasadelor și consulatelor din țara noastră să viziteze penitenciarele românești

ANP îi invită pe reprezentanții ambasadelor și consulatelor din țara noastră să viziteze penitenciarele românești

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) îi invită pe reprezentanții ambasadelor și consulatelor din țara noastră să viziteze penitenciarele românești.

"În contextul manifestării, în spațiul public, a unui interes crescut față de condițiile de detenție din penitenciare, pentru asigurarea transparenței, dar și pentru reflectarea cu acuratețe a condițiilor de detenție existente la nivelul tuturor unităților subordonate, Administrația Națională a Penitenciarelor își manifestă deschiderea și lansează invitația tuturor reprezentanților ambasadelor și consulatelor din România de a vizita penitenciarele românești", se arată într-o invitație lansată ambasadelor și consulatelor care a fost postată, luni, pe site-ul ANP.

Potrivit sursei citate, instituțiile interesate se vor adresa, în scris, administrațiilor locurilor de deținere pentru stabilirea detaliilor privind accesul în unitățile penitenciare.

AGERPRES


populare
astăzi

1 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea

2 Cloacă de corupție la NATO! / Arestări și percheziții în Statele Unite, Belgia și Olanda

3 Scene cumplite în Ucraina / un bărbat filmat cum fuge cu o femeie rănită în brațe. Rușii împușcă civili pe străzile din Pokrovsk

4 Ce porcărie / Citiți asta! Pare că CCR și PSD au fost mână-n mână! Dacă nu, cei de la CCR tot un act de jigodism moral au făcut!

5 BREAKING Suspiciuni că un avion ce zbura deasupra SUA a fost lovit de un obiect ce provine din spațiu