ANP: Un angajat al Penitenciarului Brăila, confirmat pozitiv la testul pentru noul coronavirus

Un angajat al Penitenciarului Brăila a fost confirmat pozitiv la testul efectuat pentru SARS-CoV-2, anunţă miercuri Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP).

"Acesta a exercitat atribuţii de serviciu în sectorul administrativ, cu purtarea, în permanenţă, a echipamentului de protecţie. Simptomatologia specifică COVID-19 a debutat ulterior ultimei prezentări la unitate. Administraţia locului de deţinere a procedat la informarea Direcţiei de Sănătate Publică Brăila, urmând a fi demarată ancheta epidemiologică. Preventiv, angajaţii identificaţi contacţi au fost scoşi din serviciu şi înlocuiţi cu personal de rezervă. De asemenea, spaţiile de lucru au fost dezinfectate", precizează ANP.

În prezent, misiunile specifice se derulează în condiţii optime, nefiind identificate riscuri pentru persoanele private de libertate, menţionează sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...