Anumite raioane de produse congelate din peşte de la Selgros ar putea fi închise; echipamentele nu respectă standardele (ANPC)

Anumite raioane de produse congelate din peşte de la Selgros ar putea fi închise; echipamentele nu respectă standardele (ANPC)

Echipamentele cu care Selgros realizează congelarea peştelui nu respectă standardele româneşti şi europene şi este posibil ca o parte din raioanele de produse congelate din peşte de la acest retailer să fie oprite, a declarat marţi preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) , Horia Constantinescu.

"Echipamentele cu care Selgros realizează congelarea peştelui nu respectă standardele româneşti şi europene. (...) Vorbim de unul din cele mai periculoase produse alimentare", a afirmat preşedintele ANPC, care a prezentat concluziile unor controale realizate de Autoritate la Selgros.

Acesta a estimat că este posibil ca o parte din raioanele de produse congelate din peşte de la acest comerciant să fie oprite, pentru constatarea repetării abaterilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce i-a scris Trump premierului Norvegiei?

2 BREAKING Fals grosolan în expertiza cu care Lia Savonea a blocat verdictul Curții Constituționale privind pensiile magistraților

3 Semne că Vladimir Putin are în vedere invadarea unei țări NATO în 2026, într-o ultimă încercare de a-și consolida moștenirea

4 O țară europeană avertizează locuitorii: în caz de război, proprietățile civile ar putea fi confiscate de armata națională

5 SUA pregătesc „opțiunea Puerto Rico” și un contract de închiriere pe un secol pentru Groenlanda