APIA a început luni plata ajutorului de stat pentru ameliorarea raselor de animale

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Judeţene, efectuează, începând de luni, plăţile aferente ajutorului de stat pentru ameliorarea raselor de animale, respectiv plata diferenţelor aferente lunii septembrie şi trimestrului III 2019/plata diferenţelor aferente lunii decembrie şi trimestrului IV 2019, conform unui comunicat remis AGERPRES.

Pentru diferenţele aferente lunii septembrie şi trimestrului III 2019, suma totală autorizată la plată este de 123.985,57 lei pentru un număr de 51 de solicitanţi, iar pentru diferenţele lunii decembrie şi trimestrului IV 2019 suma totală autorizată la plată depăşeşte 1,441 milioane lei lei, pentru 18 de solicitanţi.

Sprijinul este acordat fermierilor care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creşterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare.

De asemenea, tot de luni, se va efectua plata pentru cererile aferente serviciilor prestate în luna ianuarie 2020.

Suma totală autorizată la plată este de aproape 3,859 milioane lei şi se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, pentru un număr de 29 de solicitanţi care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr.1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creşterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Statul a închis ferma cu vaci Black Angus a lui Gigi Nețoiu de la Cetate. Afacerea funcționa în afara legii

2 Un pilot ucrainean de drone a făcut o descoperire neașteptată într-un depozit al trupelor rusești

3 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

4 De citit... / Iancu Brânză, creierul economic al unui premier fără suflet

5 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic