Arad: Cercetări penale după confirmarea unor cazuri de COVID-19 la angajaţi ai spitalului din Ineu

Procurii Parchetului de pe lângă Judecătoria Ineu au înregistrat un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, după ce la spitalul din acest oraş au fost confirmate două cazuri de infectare cu noul coronavirus la cadre medicale.

Procurorii arată, într-un comunicat de presă remis vineri, că s-au sesizat din oficiu, după ce au apărut în spaţiul public informaţiile cu privire la infectarea unor angajaţi ai Spitalului Orăşenesc Ineu.

Cercetările se fac in rem, cu privire la faptă.

Anterior, un dosar similar a fost înregistrat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad, după ce a fost confirmat un caz de COVID-19 la un pacient de 64 de ani care a decedat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad.

Liderul Sanitas Arad a declarat, vineri, pentru AGERPRES, că zece cadre medicale, opt de la SCJU Arad şi două de la Spitalul Orăşenesc Ineu, sunt confirmate cu noul coronavirus. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade