Arad: Unsprezece migranţi găsiţi ascunşi într-un microbuz, la PTF Nădlac II

Autorităţile din Punctul de Trecere al Frontierei (PTF) Nădlac II au descoperit unsprezece migranţi ascunşi în interiorul unui microbuz, ei provenind din Irak, Eritreea şi Iran.

Potrivit unui comunicat de presă remis, marţi, de Poliţia de Frontieră Arad, microbuzul era condus de un bulgar de 45 de ani, care mergea în Slovacia. El a declarat că transportă piese auto.

"În urma analizei de risc specifice, poliţiştii de frontieră au procedat la efectuarea controlului amănunţit al mijlocului de transport. Astfel, în interiorul autoutilitarei au fost descoperite, ascunse printre marfa transportată, unsprezece persoane", precizează comunicatul.

Grupul era format din patru bărbaţi, o femeie şi şase minori cu vârste între 15 şi 17 ani.

Străinii intenţionau să ajungă în Spaţiul Schengen, ei fiind cercetaţi pentru trecere ilegală a frontierei de stat, în tip ce şoferul este cercetat pentru trafic de migranţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...