Argentina: Un vaccin anti-COVID-19 produs de chinezi va fi testat pe voluntari

Ministrul argentinian al sănătăţii Ginés Gonzalez Garcia a anunţat vineri că un proiect de vaccin împotriva COVID-19 al laboratorului chinez Sinopharm va fi testat în faza a treia pe voluntari din Argentina, informează AFP.

"Suntem foarte mândri de acest succes în care părţile au depus toate eforturile pentru a putea progresa împreună, în mod solidar, în vederea punerii de vaccinuri la dispoziţia populaţiei noastre", a declarat ministrul în cadrul unei manifestaţii publice.

"Aşteptăm cu nerăbdare ca studiul să înceapă pentru a obţine rezultate şi a le împărtăşi", a adăugat el.

În urmă cu o lună, Argentina anunţase deja că proiectele de vaccin ale laboratoarelor BioNTech (Germania) şi Pfizer (SUA) vor fi testate în faza a treia pe un grup de voluntari.

Totodată, alături de Mexic, Argentina a fost de acord să producă milioane de doze ale vaccinului dezvoltat de Universitatea din Oxford în colaborare cu compania farmaceutică britanică AstraZeneca pentru distribuirea lor în America Latină dacă acesta va trece de faza a treia a studiilor clinice.

Argentina, care are 44 de milioane de locuitori, a înregistrat aproape 321.000 de cazuri de contaminare cu noul coronavirus şi peste 6.500 de decese provocate de COVID-19, potrivit celor mai recente cifre oficiale. AGERPRES


populare
astăzi

1 Taxa europeană pe carbon / un șofer de Dacia Logan ar putea plăti 800 de lei în plus anual

2 Așa o fi?

3 VIDEO Priviți ce se întâmplă la Moscova!

4 Curtea Supremă anulează acordul de concediere Leroy Merlin, angajatul primește de trei ori mai mult

5 „Să te ia dracu, Putin!” / Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova