Argeş: Bărbat reţinut după ce a şantajat trei persoane, cerându-le să se retragă din viaţa politică

Un bărbat de 53 de ani din comuna argeşeană Miceşti, suspectat că a şantajat trei persoane cărora le-a cerut să se retragă din viaţa politică, a fost reţinut de poliţişti.

Potrivit unui comunicat transmis vineri de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş, cercetările în acest caz au fost efectuate de Biroul de Investigaţii Criminale Piteşti.

"Din cercetări s-a stabilit că, începând cu luna martie, cel în cauză ar fi ameninţat trei persoane, cerând în mod expres retragerea din viaţa politică, pentru a favoriza o persoană cu care avea o relaţie de rudenie, aflată în funcţie de demnitate publică. Pentru administrarea probatoriului, în cursul zilei de 20 august au fost efectuate două percheziţii domiciliare, pe raza comunelor Miceşti şi Mărăcineni, în urma cărora au fost descoperite şi ridicate mai multe mijloace de probă", se precizează în comunicat.

După efectuarea percheziţiilor, bărbatul a fost condus la audieri, în cursul nopţii fiind reţinut pentru 24 de ore. El va fi prezentat vineri la Parchetul de pe lângă Judecătoria Piteşti, cu propunere de luare a unei măsuri preventive. AGERPRES


populare
astăzi

1 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

2 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

3 Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, sugerează că Moscova își asumă atacul asupra României

4 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească

5 A murit Sanda Țăranu, „vocea de aur” a TVR și simbol al eleganței televiziunii românești