Argeș: Mii de sindicaliști de la Dacia la mitingul de protest față de transferarea contribuțiilor sociale de la angajator la angajat

Mii de sindicaliști de la Dacia s-au strâns, marți, în piața centrală din orașul Mioveni, unde se desfășoară un miting de protest față de intenția Guvernului de a transfera contribuțiile sociale de la angajator la angajat.

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Protestatarii mai cer introducerea obligativității negocierii și încheierii contractelor colective de muncă la nivel de ramură, precum și demararea construcției autostrăzii Pitești-Sibiu, potrivit unui comunicat de presă al Sindicatului Autoturisme Dacia (SAD), organizatorul acțiunii.

Conform unor surse din rândul organizatorilor, la miting sunt așteptați circa 10.000 de sindicaliști de la Automobile Dacia și de la mai multe societăți furnizoare.

AGERPRES / (AS — autor: George Onea, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 SURSE Guvernul Bolojan e ca și picat, moțiunea va fi votată de cel puțin 270 de parlamentari. Cătălin Predoiu, premierul agreat la Cotroceni

3 Palmă grea pentru președinte / „Refuz să particip, am primit invitație de la Administrația Prezidențială, nu mă duc, în semn de protest pentru tot ceea …

4 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

5 Prima lovitură grea pentru Bolojan în interiorul PNL...