Argeş: Percheziţii domiciliare la persoane bănuite de infracţiuni contra patrimoniului

Lucrătorii Poliţiei Câmpulung şi cei ai Direcţiei Operaţiuni Speciale din Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR) efectuează, marţi, 12 percheziţii domiciliare în judeţul Argeş, la locuinţele unor persoane bănuite de infracţiuni contra patrimoniului.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de IGPR, la data de 17 aprilie, poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Câmpulung, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung, efectuează 12 percheziţii domiciliare la locuinţele unor persoane din judeţul Argeş. Acţiunea se desfăşoară în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de furt calificat, tăinuire şi complicitate la furt.

Din cercetări a reieşit că, în perioada decembrie 2017 - aprilie 2018, cei în cauză ar fi pătruns prin efracţie în locuinţe şi societăţi comerciale situate pe raza judeţului Argeş, de unde ar fi sustras diverse bunuri. Prejudiciul este estimat la aproximativ 45.000 de lei.

Nouă persoane vor fi conduse la sediul Poliţiei Câmpulung pentru audieri, conform comunicatului IGPR.

La acţiune participă şi luptători ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Argeş. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

2 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

3 O informație care dă fiori...

4 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă

5 „Armata SUA a dus la capăt una dintre cele mai îndrăznețe operațiuni din istorie” / Pilotul american prăbușit în Iran a fost salvat. Operațiune de coman…