Argeș: Percheziții la suspecți de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor

Argeș: Percheziții la suspecți de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor

Polițiștii din Argeș efectuează, luni, opt percheziții la locuințele unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor de braconaj cinegetic și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Descinderile sunt efectuate într-un dosar instrumentat de Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Argeș, fiind vizați 11 suspecți.

"Persoanele vizate sunt bănuite că, din luna octombrie a anului 2015 și până în prezent, ar fi vânat mai multe specii de animale, fără a deține autorizație sau fără a înscrie toate exemplarele vânate în autorizațiile de vânătoare", se precizează într-un comunicat al IPJ Argeș.

Acțiunea beneficiază de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Cumulul pensie-salariu, interzis pentru majoritatea angajaților la stat: cine poate continua să primească pensia integrală și care sunt excepțiile

2 Nu e SF, e realitate... / Demonstrație în Atlantic a unei arme britanice cu laser care a distrus drone

3 Bolojan / E nevoie să limităm pensionarea anticipată pentru toate categoriile. Lucrăm la diferite ipoteze de lucru

4 Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm

5 Fost judecător pensionat la 48 de ani, cu diurnă retroactivă de 45.600 euro și pensie specială de 23.600 lei / lună