Argeș: Turistă căzută într-o prăpastie adâncă de 10 metri în zona de creastă a Masivului Făgăraș

O turistă a căzut, joi, într-o prăpastie adâncă de 10 metri din zona de creastă a Masivului Făgăraș, la fața locului intervenind o echipă de salvamontiști și o ambulanță SMURD.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență Argeș, femeia în vârstă de 58 de ani, de cetățenie română, și-a pierdut cunoștința în urma leziunilor suferite prin cădere de la înălțime.

Accidentul s-a produs între Bâlea Lac și Iezerul Caprei, într-o zonă greu accesibilă aflată la limita dintre județele Argeș și Sibiu. Pentru recuperarea turistei acționează o echipă de salvatori montani, primul ajutor urmând să fie acordat de echipajul SMURD aflat în serviciu la Refugiul Salvamont Cota 2000.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?