Argeș: Un șofer băut și fără permis, care nu a oprit la semnalul polițiștilor, a accidentat patru persoane

Un șofer fără permis și aflat sub influența alcoolului, care nu a oprit la semnalul polițiștilor, a accidentat patru persoane, sâmbătă seara, în localitatea argeșeană Albota.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Argeș, accidentul s-a produs pe DN 65, la ieșirea din Albota spre Pitești. Conducătorul auto nu a oprit la semnalul agenților rutieri, a pierdut controlul volanului și a ajuns într-o parcare, unde a acroșat trei pietoni și un autoturism.

Din datele centralizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș reiese că patru persoane au fost rănite în accident. Un minor a fost transportat la Spitalul de Pediatrie din Pitești, iar trei adulți au ajuns la Spitalul Județean de Urgență.

Șoferul care a provocat accidentul este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, conducere fără permis, conducere sub influența băuturilor alcoolice și pentru refuzul de a opri la semnalele agenților rutieri.

AGERPRES / (AS — autor: George Onea, editor: Irina Poenaru, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48%

3 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

4 Forța care a preluat, de fapt, puterea în Iran, după alegerea lui Mojtaba Khamenei

5 „Trump îşi caută aliaţi” / Traian Băsescu spune că SUA ar putea avea nevoie din nou de baza de la Kogălniceanu