Aripa de nord a Casei Albe a fost închisă din cauza unui pachet suspect

Aripa de nord a Casei Albe a fost închisă luni din rațiuni de securitate, după ce în zonă s-a descoperit un pachet suspect, a anunțat un reprezentant al Secret Service, citat de agenția Reuters.

Această închidere parțială a Casei Albe survine în timpul sărbătorii Memorial Day (Ziua Memorială sau Ziua Eroilor). Mai devreme, în cursul dimineții, președintele Barack Obama a vizitat cimitirul Arlington, în cadrul ceremoniilor dedicate comemorării anuale a membrilor forțelor armate.

Ziariștilor nu li s-a permis să iasă din complexul prezidențial pe poarta din partea de nord-vest. Reprezentantul Secret Service a mai declarat că în prezent este analizat materialul suspect. Potrivit postului de radio WTOP, o persoană a fost deja reținută.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Priviți, o poză care spune multe...

3 VIDEO Trupa Nordis prezintă...

4 Asta n-o fi de DNA, cu ăsta de la PSD?

5 Ce pune la cale PSD în spatele ușilor închise. Cu cine vrea să facă Guvernul dacă PNL rămâne în opoziție. Dîncu: „Grindeanu e pregătit”