Armata siriană a preluat controlul orașului Alep după ce toți rebelii au fost evacuați

Armata siriană a anunțat într-un comunicat că a preluat controlul orașului nordic Alep, după ce ultimul convoi de rebeli a părăsit orașul, scrie AFP.

"Alepul este din nou un oraș sigur", se arată în comunicat.

"Ultimele patru autobuze care transportă rebeli sirieni și familiile lor au ajuns la Ramoussa", cartier din sudul Alepului aflat sub controlul trupelor guvernamentale, a anunțat televiziunea de stat siriană.

Rebelii fac parte din gruparea islamistă Ahrar al-Sham.

AGERPRES/ (AS — editor: Ana Maria Luca)


populare
astăzi

1 Cool! Așa o fi?

2 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

3 Judecătoare de Curte de Apel: „Nesimțitul ăla cocoțat prea sus pentru nivelul lui moral și intelectual” / „Muie USR”

4 BREAKING Primele semne că banii încep să ocolească România

5 Pactul din umbră de la Beijing. Detaliul din vizita lui Trump în China care a alertat democrațiile occidentale