Armata ungară desfășoară exerciții pentru apărarea granițelor

Armata ungară a început să desfășoare exerciții miercuri pentru a-și pregăti soldații în scopul de a avea un rol în apărarea graniței de sud a țării, potrivit șefului statului major, generalul Tibor Benko, relatează agenția Reuters. Ungaria intenționează să trimită soldați pentru a ajuta poliția să patruleze la frontieră unde mii de refugiați și imigranți sosesc din Serbia în fiecare zi.

Premierul ungar, Viktor Orban, a afirmat că adoptarea unei legislații privind desfășurarea armatei la frontieră nu va fi posibilă înainte de 20 septembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...