Armata ungară desfășoară exerciții pentru apărarea granițelor

Armata ungară a început să desfășoare exerciții miercuri pentru a-și pregăti soldații în scopul de a avea un rol în apărarea graniței de sud a țării, potrivit șefului statului major, generalul Tibor Benko, relatează agenția Reuters. Ungaria intenționează să trimită soldați pentru a ajuta poliția să patruleze la frontieră unde mii de refugiați și imigranți sosesc din Serbia în fiecare zi.

Premierul ungar, Viktor Orban, a afirmat că adoptarea unei legislații privind desfășurarea armatei la frontieră nu va fi posibilă înainte de 20 septembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 N-a avut gusturi rele Bill Gates...