Arsenal, cea mai clară victorie din sferturile Europa League

Arsenal Londra a reuşit cea mai clară victorie din prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal, 4-1 cu ŢSKA Moscova, joi seara, pe teren propriu.

''Tunarii'' s-au impus prin dublele reuşite de galezul Ramsey şi de francezul Lacazette, în timp ce pentru ruşi a înscris Golovin, din lovitură liberă.

Alte două echipe s-au impus acasă la diferenţă de două goluri, Atletico Madrid şi Lazio Roma.

Atletico a dispus de Sporting Lisabona cu 2-0, prin reuşitele lui Koke (după doar 22 de secunde) şi Griezmann. Atletico a ajuns la a noua victorie consecutivă acasă şi are 828 de minute fără gol primit pe teren propriu.

Lazio a trecut de Red Bull Salzburg cu 4-2, într-o partidă în care fundaşul român Ştefan Radu a fost integralist la romani. Lulic, Parolo, Felipe Anderson şi Immobile au marcat golurile gazdelor, iar Berisha şi Minamino au punctat pentru campioana Austriei. Succesul a fost un cadou frumos pentru antrenorul Simone Inzaghi, la împlinirea vârstei de 42 de ani.

RB Leipzig, vicecampioana Germaniei, a învins-o la limită pe Olympique Marseille, cu 1-0. Unicul gol a fost reuşit de Timo Werner.

Rezultate:

Arsenal Londra - ŢSKA Moscova 4-1
Au marcat: Aaron Ramsey 9, 28, Alexandre Lacazette 23 - penalty, 35, respectiv Aleksandr Golovin 15.

Atletico Madrid - Sporting Lisabona 2-0
Au marcat: Koke 1, Antoine Griezmann 40.

Lazio Roma - Red Bull Salzburg 4-2
Au marcat: Senad Lulic 8, Marco Parolo 49, Felipe Anderson 74, Ciro Immobile 76, respectiv Valon Berisha 30 - penalty, Takumi Minamino 71.

RasenBallsport Leipzig - Olympique Marseille 1-0
A marcat: Timo Werner 45.

Partidele din manşa secundă se va juca în data de 12 aprilie.

AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...