Asistente medicale de la un centru de vaccinare din Mangalia, reţinute pentru obţinerea de certificate digitale europene COVID-19 false

Două asistente medicale de la centrul de vaccinare amenajat în incinta Sanatoriului balnear şi de recuperare Mangalia au fost reţinute de procurorii anticorupţie într-un dosar în care se cercetează modalităţile prin care 100 de persoane, majoritatea din judeţele Suceava şi Constanţa, ar fi obţinut certificatul digital european COVID-19 fără să se fi imunizat. Ele sunt acuzate de constituirea unui grup infracţional organizat, luare de mită, acces ilegal într-un sistem informatic, fals informatic şi fals intelectual. În acelaşi dosar a mai fost reţinută şi un angajată al Spitalului Municipal Mangalia şi alte trei persoane care intemediau legătura cu cei dornici să obţină certificate false de vaccinare./dstanesc

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului