Asociația Victimelor Mineriadelor cere completarea dosarului "Mineriadei"

Asociația Victimelor Mineriadelor din România (AVMR) a depus luni la Ministerul Justiției mai multe documente, susținând că dosarul "Mineriadei" nu a fost deschis în totalitate. "În sfârșit, numai după proteste, ne-a primit doamna ministru. Am arătat că dosarul 'Mineriadei' nu s-a deschis în totalitate, că procurorii care au dispus mandate de arestare ilegale nu sunt în dosar. I-am arătat că o instanță i-a acoperit și vom face la CSM o acțiune împotriva procurorilor și judecătorilor care i-au scăpat pe procurorii ăștia. Ministrul făcând parte din CSM vrem să ne susțină și să preia documentul respectiv", a declarat, luni, președintele AVMR, Viorel Ene.

Câțiva membri ai AVMR au pichetat luni sediul Ministerului Justiției nemulțumiți că în dosarul "Mineriadei" nu au fost puse sub acuzare mai multe persoane care ar fi fost implicate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Inginerie de top pe A1 / Viaducte uriașe la Boița, construite prin metode avangardiste

3 Ucraina ar fi lovit Rusia cu racheta Ruta Block 1, fondată de un antreprenor rus

4 Dan Șucu, patronul Rapidului, agent al Securității cu un nume emblematic / Povestea de informator a lui „Mircea Crișan”

5 „Waterloo-ul” lui Putin? / Prăbușirea unui Su-57 lângă Moscova, un semn al declinului rusesc