Astronautul american Bruce McCandless a murit la vârsta de 80 de ani

Astronautul american Bruce McCandless a murit la vârsta de 80 de ani

Astronautul american Bruce McCandless, primul om care a zburat în spaţiu fără a fi legat, a murit joi la vârsta de 80 de ani, a confirmat vineri NASA, citată de DPA.

În timpul misiunii Apollo II din 1969, McCandless a fost comunicator al centrului de control al misiunii pentru Neil Armstrong şi Buzz Aldrin, care au devenit primii oameni care au păşit pe Lună.

McCandless, căpitan în retragere al Marinei americane, s-a alăturat echipei NASA în 1966, devenind membru al echipajului de suport pentru misiunea Apollo 14 şi pilot de rezervă în prima misiune cu echipaj către Skylab - prima staţie spaţială a Statelor Unite.

În 1984, McCandless a realizat faimosul său zbor în spaţiu fără a fi legat, iar în 1990 a participat la lansarea telescopului spaţial Hubble, utilizat pentru cercetarea galaxiilor îndepărtate.AGERPRES


populare
astăzi

1 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

2 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

3 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

4 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”

5 De ce au pierdut PSD și USR alegerile în Capitală. Analiza lui Traian Băsescu