Atac cu drone la frontiera României. Aeronane F-16 de la Baza Borcea s-au ridicat de la sol

Forțele armate ale Federației Ruse au executat duminică o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei cu România.

Aeronavele F16 s-au ridicat de la sol FOTO: Arhivă

Aeronavele F16 s-au ridicat de la sol FOTO: Arhivă

Grupuri de drone au fost reperate deasupra Mării Negre îndreptîndu-se către spațiul aerian al Ucrainei, în apropierea României. Prin urmare, Centrul Național Militar de Comandă (nucleu) a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, duminică, la ora 23.34, cu privire la instituirea alertei aeriene în zona de nord a județului Tulcea.

Două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române, aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană, au decolat de pe Baza 86 Aeriană Borcea.

„Alerta aeriană a încetat în jurul orei 00.45, iar aeronavele F-16 au revenit pe aerodromul de bază. Sistemul de supraveghere radar al României, care a monitorizat permanent situația generată de aceste atacuri, nu a detectat pătrunderea în spațiul aerian național a unor vehicule aeriene implicate în atacul asupra obiectivelor ucrainene. Conform procedurilor stabilite pentru aceste situații, începând cu dimineața zilei de luni, 4 noiembrie, forțele MApN vor executa cercetări în zonele de pe teritoriul național aflate în apropierea obiectivelor atacate în mod ilegal de forțele ruse, pentru depistarea unor eventuale situații de impact a unor vehicule aeriene sau resturi ale acestora”, potrivit MApN.

Ministerul Apărării Naționale a condamnat aceste atacuri executate de Federația Rusă împotriva unor obiective și elemente de infrastructură civilă ucrainene, care sunt nejustificate și în gravă contradicție cu normele de drept internațional.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?