Atacatorul din Texas anunţase pe Facebook că se duce să atace o şcoală primară (guvernator)

Tânărul care a ucis marţi 19 copii şi doi profesori într-o şcoală primară din Texas anunţase pe Facebook că va comite acest atac, a declarat miercuri guvernatorul statului, Greg Abbott, citat de France Presse.

Salvador Ramos, de 18 ani, a publicat succesiv un mesaj, avertizând că va deschide focul asupra bunicii sale, apoi altul în care preciza că a făcut-o. "Al treilea mesaj, fără îndoială cu mai puţin de 15 minute înainte de a sosi la şcoală, spunea:'Voi deschide focul într-o şcoală primară'", a precizat guvernatorul într-o conferinţă de presă.

Liceanul, ucis de forţele de ordine, a folosit o puşcă de asalt, o armă extrem de letală, a adăugat Greg Abbott.

Platforma a precizat imediat că atacatorul publicase aceste avertismente în cadrul mesageriei private a Facebook şi că în consecinţă mesajele nu au fost descoperite decât după tragedie.

Facebook "cooperează pe deplin" cu poliţia care efectuează ancheta asupra masacrului, a asigurat Andy Stone, un purtător de cuvânt al Meta, compania mamă a reţelei de socializare. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Ne arestează dacă dăm așa ceva?

2 VIDEO Noi imagini din liniștitul Dubai...

3 De citit... / Câte secrete ca ăsta o mai avea Rusia în lume?

4 Stăpâni pe asfalt. Motivul nescris pentru care curțile românilor rămân goale, iar străzile pline

5 Tensiuni între armata iraniană și Gardienii Revoluției. Dezertări în rândul trupelor pe fondul deficitului sever de provizii și muniții