Atentat la Nisa: Două noi interpelări (sursă judiciară franceză)

Atentat la Nisa: Două noi interpelări (sursă judiciară franceză)

Un bărbat și o femeie au fost plasați în arest duminică în cadrul anchetei referitoare la atentatul de joia trecută din orașul francez Nisa (sud), soldat cu 84 de morți, a indicat o sursă judiciară pentru AFP.

Alte cinci persoane deja interpelate — soția atacatorului, de care era despărțit, și patru bărbați din anturajul său — se aflau în continuare în arest duminică dimineața, a precizat sursa.

Gruparea Stat Islamic a revendicat sâmbătă atacul comis de tunisianul Mohamed Lahouaiej Bouhlel , care a intrat în mulțime joia trecută cu un camion pe Promenade des Anglais.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Azi, afacerile familiei lui Laurențiu Blaga, șeful Agenției de Cadastru și Publicitate Imobiliară

2 BREAKING Înregistrări secrete de la vârful conducerii americane scurse în presă

3 Dan Negru, jefuit în metroul din Paris de patru copii români: „Mi-au tăiat geanta, au luat tot”. Surpriza apelului primit după 30 de minute

4 „Faceți războiul insuportabil”. Ministrul Apărării de la Kiev: „Obiectivul strategic este să ucidem 50.000 de ruși pe lună”

5 Scandalul din armata chineză ia proporții! Generalul de top, apropiat al lui Jinping, este acuzat că a transmis secrete nucleare SUA!