Atentate la Bruxelles: Europa este arsă de focul din Siria și din Orientul Mijlociu, susține Hezbollah

Europa este arsă de focul din Siria și din Orientul Mijlociu, se arată într-o declarație a grupării șiite libaneze Hezbollah, care face referire la amenințarea crescută pe care o reprezintă grupurile ultraradicale 'takfiri', relatează Reuters.

* Atentate teroriste la Bruxelles

'Focul care arde Europa, în particular, și lumea în general este același cu cel pe care unele regimuri l-au aprins în Siria și alte state din regiune', se arată în declarația Hezbollah, care a condamnat atacurile teroriste de la Bruxelles soldate cu cel puțin 26 de morți și 136 de răniți.

Gruparea șiită, care luptă în Siria în sprijinul președintelui Bashar al-Assad, se referă la grupări jihadiste precum Statul Islamic ca fiind 'takfiri' — o denumire arabă cu sens peiorativ folosită pentru a face referire la islamiștii care îi consideră musulmani necredincioși pe cei care le nu împărtășesc viziunea despre islam.

AGERPRES/(AS — autor: Violeta Gheorghe, editor: Karina Olteanu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Așa o fi?

2 Voi ați citit asta? / Nici cei mai nenorociți cămătari nu fac așa!

3 Voi ați citit asta, ce ne pregătesc ăștia?

4 Violatorul evadat din Penitenciarul Craiova, ucis după ce nu s-a supus somațiilor

5 Panică în Piața Roșie din Moscova. Soldații ruși au fugit spre adăposturi în timpul repetiției pentru parada de 9 Mai