Atentate la Paris: Mohamed Abrini, unul dintre suspecți, a fost arestat (media belgiană)

Mohamed Abrini, unul dintre suspecții atentatelor din 13 noiembrie de la Paris, a fost arestat vineri, a anunțat postul belgian de televiziune VRT, informează Reuters și cotidianul La Derniere Heure.

Abrini, un belgian în vârstă de 31 de ani, se afla pe lista celor mai căutate persoane din Europa după ce a fost identificat pe înregistrarea unei camere de supraveghere într-un automobil în compania lui Salah Abdeslam.

Abdeslam a fost arestat la Bruxelles în urmă cu două săptămâni, cu patru zile înainte de atentatele care au lovit capitala belgiană.

Potrivit cotidianului La Derniere Heure, un al doilea suspect a fost de asemenea arestat.

AGERPRES/(AS — autor: Irina Cristea, editor: Vicențiu Purcărea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”

2 Culisele epurării generalului pe care Xi Jinping îl numea „fratele meu mai mare”

3 Atacuri pe bandă rulantă la adresa Juliei Sauter: nu știe o boabă de română, deși a obținut cetățenia țării noastre

4 „Cel mai periculos moment din istoria modernă”

5 Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina