Aterizare de urgență pe Otopeni, după ce pilotului i s-a făcut rău

O aeronavă Tarom a aterizat de urgență pe Aeroportul Otopeni, sâmbătă, după ce pilotului i s-a făcut rău în timpul zborului.

tarom jpeg

Boeingul 737-800NG TAROM, înmatriculat YR-BGK, care opera zborul charter RO7673 pe ruta Timișoara - Hurghada a aterizat pe aeroportul din București cu puțin timp înainte de a intra în spațiul aerian turc, potrivit BoardingPass. Comandantul și-ar fi pierdut cunoștința, iar copilotul a luat decizia de a întoarce aeronava și de a executa aterizarea de urgență.

Aeronava a fost așteptată de echipaje SMURD, iar pilotul în vârstă de 30 de ani a primit îngrijiri medicale și apoi a fost preluat conștient.

Același avion e programat să decoleze din București spre Hurghada la ora locală 18:00.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...