Atletico Madrid a urcat pe primul loc în campionatul Spaniei

Echipa Atletico Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Real Sociedad, într-o partidă din cadrul etapei a 10-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată sâmbătă seara.

Gazdele au deschis scorul în finalul primei reprize a jocului de pe Metropolitano, prin Diego Godin (45), rezultatul final fiind stabilit în repriza secundă de Filipe Luis (61).


Foto: (c) RODRIGO JIMENEZ / EPA


În urma acestui succes, Altetico Madrid a urcat provizoriu pe prima poziţie a clasamentului, depăşind-o cu un punct pe FC Barcelona, care va disputa duminică marele derby cu Real Madrid, pe Camp Nou.

Rezultate:


Vineri
Valladolid - Espanyol Barcelna 1-1
Au marcat: Verde (90+1), respectiv Iglesias (20).

Sâmbătă
Girona - Rayo Vallecano 2-1
Au marcat: Portu (34 s.p., 45), respectiv Galvez (61).

Athletic Bilbao - CF Valencia 0-0

Levante - Leganes 2-0
Au marcat: Roger (14), Rochina (90).

Celta Vigo - Eibar 4-0
Au marcat: Aspas (5, 36, 82), Méndez (56).

Atletico Madrid - Real Sociedad 2-0
Au marcat: Godin (45), Filipe Luis (61).

Duminică au loc partidele Getafe - Betis Sevilla, FC Barcelona - Real Madrid, Alaves - Villarreal şi FC Sevilla - Huesca.

În clasament conduce Atletico Madrid, 19 puncte, urmată de FC Barcelona şi Espanyol Barcelona, câte 18 puncte, Alaves, 17 puncte, etc. Real Madrid se află pe locul opt, cu 14 puncte.


AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 „România a făcut pentru SUA mai mult decât orice alt stat NATO”. Planul ascuns al președintelui Trump și de ce îi lasă reci pe aliați

2 Citiți asta, omul ăsta nu este oricine! / „Am început acest război din cauza presiunii Israelului” / Prima demisie din cauza războiului din Iran zguduie a…

3 Foarte interesant! / Rușii suflă și-n iaurt când vine vorba de România?

4 De citit... / „Larijani este următorul. De unde știu?”

5 Așa o fi? / Dezvăluiri care dau de gândit despre lumea în care am ajuns să trăim...