Atletism: Campionatele Mondiale din 2023, atribuite Budapestei

Atletism: Campionatele Mondiale din 2023, atribuite Budapestei

Campionatele Mondiale de atletism din anul 2023 au fost atribuite capitalei Ungariei, Budapesta, a anunţat Federaţia Internaţională de Atletism (IAAF), marţi, la Monte Carlo, cu ocazia reuniunii consiliului acestui for.

După Doha (Qatar) în 2019 şi Eugene (SUA) în 2021, Mondialele de atletism revin astfel Europei la şase ani după ediţia din 2017 de la Londra.

Budapesta a organizat Campionatele Europene de atletism în 1998 şi va organiza în premieră Mondialele. AGERPRES (autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

3 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

4 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

5 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”