Atletism: Românul Andreas Samuel Bucșă, medaliat cu bronz la săritura în lungime la CM de cadeți de la Nairobi

Atletul român Andreas Samuel Bucșă a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime, clasându-se al treilea în finală, cu 7,47 m, joi, la Campionatele Mondiale rezervate cadeților de la Nairobi (Kenya).

Sursa foto: Samuel Bucsa / Facebook

Tânărul atlet român are 17 ani și este legitimat la clubul Dinamo București.

Medalia de aur a fost câștigată de cubanezul Maikel Vidal, cu 7,88 m, în timpul ce argintul a revenit compatriotului său Lester Lescay, cu 7,49 m.

La această ediție a Mondialelor rezervate cadeților (12-16 iulie) România este reprezentată de 24 de sportivi (14 la feminin și 10 la masculin), obiectivul Federației Române de Atletism fiind câștigarea a una-două medalii.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Tânăr bugetar cu trei apartamente în București...

2 Așa o fi?

3 Șase nume de premieri pe masa lui Nicușor Dan. Săptămână decisivă pentru președintele României

4 Decizia care vizează 1,2 milioane de români / Schimbări majore la plata indemnizațiilor din sectorul bugetar

5 „Îmi bag p***, eu sunt ungur!” / Ministrul Culturii, într-o înregistrare în care înjură interesul național