Audieri în PE: Vera Jourova, viitoare vicepreşedintă a CE, susţine apărarea statului de drept prin reducerea alocărilor

Audieri în PE: Vera Jourova, viitoare vicepreşedintă a CE, susţine apărarea statului de drept prin reducerea alocărilor

Vera Jourova, nominalizată ca vicepreşedintă a viitoarei Comisii Europeane conduse de Ursula von der Leyen, a declarat luni în Parlamentul European că sprijină utilizarea fondurilor europene ca mijloace de presiune asupra guvernelor, pentru respectarea statului de drept, transmite DPA.

Politiciana din Cehia a afirmat că doreşte ca guvernele statelor membre ale UE care nu respectă statul de drept "să aibă o viaţă mai puţin uşoară". Cu toate acestea, "nu vom adopta sancţiuni", a precizat ea la audierea pentru confirmarea pe post.

Predecesorul ei, Frans Timmermans, a promovat eforturile împotriva încălcării valorilor fundamentale ale UE; Polonia şi Ungaria se confruntă deja cu proceduri disciplinare, iar România este monitorizată, reaminteşte DPA. Abordarea sa a generat resentimente în Europa Centrală şi de Est, iar unele state membre s-au opus nominalizării sale ca preşedinte al viitoarei Comisii.

Jourova a apreciat activitatea olandezului, dar a susţinut că dacă va fi confirmată de Parlamentul European va acţiona diferit, beneficiind de cunoaşterea regiunii respective. În Comisia condusă de Jean-Claude Juncker, aflată la sfârşit de mandat, ea deţine portofoliul de comisar european pentru justiţie.

Noua Comisie urmează să îşi preia mandatul la 1 noiembrie. Executivul UE are în subordine 32.000 de funcţionari, iar fiecare stat membru este reprezentat de un comisar. Ultimul cuvânt pentru numire îl are Parlamentul European, unde se aşteaptă, probabil luna aceasta, votul final pentru echipa von der Leyen. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?