Audieri la DNA până noaptea târziu în dosarul lui Sebastian Vlădescu. A fost adus și fostul președinte al Eximbank, Ionuț Costea

Audierile in dosarul in care ar fi vizati de procurorii anticoruptie fostul ministru al Finantelor Sebastian Vladescu si fratele fostului parlamentar Cristian Boureanu s-au prelungit pana tarziu, in noaptea de marti spre miercuri.

Printre persoanele duse la DNA s-a aflat si Ionut Costea, fost vicepresedinte al Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare, precum si presedinte al EximBank, potrivit Digi 24.

Amintim ca procurorii DNA au facut perchezitii, marti, la locuinta fostului ministru al Finantelor Sebastian Vladescu, vizat intr-un dosar de coruptie alaturi de omul de afaceri Sorin Boureanu, fratele fostului parlamentar Cristian Boureanu. La finalul perchezitiilor, au fost duse la DNA mai multe persoane.

Dosarul vizeaza acordarea preferentiala de credite, iar faptele s-ar fi petrecut in perioada 2005-2007. 
 
 
 
 


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Operațiunea de pe Brațul Bala, la final: Apele Române anunță că nivelul Dunării va crește după scufundarea celor patru barje

3 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

4 Noul tren PESA, testat în condiții extreme pe ruta București-Constanța: fără aer condiționat, fără asigurare

5 Misterul lui Regalianus / un dac, posibil rudă cu Decebal, împărat roman?