Audieri MASIVE la DNA într-un nou dosar de CORUPȚIE la CNAS!

Procurorii Directiei Anticoruptie au emis mandate de aducere pentru 19 persoane ce vor fi audiate luni pentru posibile fraude la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, transmite Digi 24.

Potrivit sursei citate, dosarul este o extindere anchetei demarate recent privind decontari de ingrijiri la domiciliu fictive de peste 13,2 de milioane de lei.

Amintim ca presedintele CNAS, Marian Burcea, a fost retinut, pe 1 septembrie, de DNA pentru constituirea unui grup infractional organizat si pentru folosirea influentei pentru obtinerea de foloase necuvenite. Impreuna cu Burcea au mai fost retinute 13 persoane, printre care sefi si functionari din CASMB si CNAS, reprezentantii unor firme si o avocata.

Revenim cu amănunte


populare
astăzi

1 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...

2 VIDEO Turcia reacționează vehement după ce două nave civile au fost lovite de drone în Marea Neagră, la plecarea din Rusia

3 Ce „coace” Tucker Carlson? /

4 Yuval Noah Harari / Douăsprezece teze despre lumea care vine

5 De citit ce spune omul ăsta! / Expert hidrotehnic, verdict dur despre soluțiile pentru Dunăre: „Frecție la picior de lemn”