Aur la 8+1 feminin canotaj la Jocurile Olimpice

Echipa feminină de 8 rame plus un cârmaci a României a câștigat medalia de aur, sâmbătă, la competiția de canotaj din cadrul Jocurilor Olimpice Paris 2024, cu timpul de 5:54.39. Această performanță n-a mai fost atinsă de 20 de ani, de la Jocurile Olimpice Atena 2004.

Podiumul a fost completat de Canada, cu 5:58.84, și de Marea Britanie, cu 5:59.51.

Echipajul tricolorelor format din Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Ștefania Petreanu a dominat întreaga cursă și a trecut linia de finish cu o barcă avans față de Canada.

„A fost o cursă fenomenală, mă bucur că am reușit să duc aceste fete către medalia de aur. Am avut câteva emoții, trebuie să recunosc”, a declarat imediat după cursă canotoarea Ștefania Petreanu.

Team Romania a ajuns la 7 medalii cucerite la JO Paris 2024, dintre care 3 sunt de aur.


populare
astăzi

1 De citit... / Iancu Brânză, creierul economic al unui premier fără suflet

2 Un pilot ucrainean de drone a făcut o descoperire neașteptată într-un depozit al trupelor rusești

3 HARTA zonelor din România cu cel mare strat de zăpadă după viscol. Care sunt cele mai afectate zone

4 „Dorelul care a luat decizia asta ar trebui dat afară” / Reacțiile românilor care au primit Ro-Alert la 4 dimineața în urma codului de ninsori

5 Cum se traduce politic și juridic adoptarea reformei pensiilor speciale ale magistraților