Aurul ajunge luni la un maxim istoric, de 240,4606 lei/gram; leul se apreciază uşor faţă de euro

Aurul ajunge luni la un maxim istoric, de 240,4606 lei/gram; leul se apreciază uşor faţă de euro

Gramul de aur s-a scumpit, luni, cu 6,94 lei (2,97%), până la o cotaţie de 240,4606 de lei, de la 233,5122 lei, cât anunţase vineri Banca Naţională a României (BNR), înregistrând din nou o valoare record.

Pentru moneda europeană, BNR a afişat, luni, un curs de 4,8024 lei pentru un euro, mai mic cu 0,02 bani faţă de cotaţia de 4,8026 lei pentru un euro, stabilită în şedinţa anterioară.

Leul s-a apreciat şi în raport cu dolarul american, cursul anunţat fiind de 4,4395 lei, în scădere cu 0,67 bani (-0,15%), comparativ cu valoarea de vineri, respectiv 4,4462 de lei pentru moneda americană.

Totodată, leul a câştigat teren şi în faţa francului elveţian, ajungând la o cotaţie de 4,5257 lei, cu 0,01 bani sub cuantumul din şedinţa anterioară, de 4,5258 lei pentru un franc.

În plan extern, monedele asiatice erau în scădere luni pe măsură ce răspândirea rapidă a coronavirusului dincolo de China a alimentat temerile referitoare la o pandemie şi i-a determinat pe investitori să se îndrepte spre aur şi dolari pentru siguranţă, transmite Reuters. AGERPRES


populare
astăzi

1 Se termină aberația? / Judecătorii, procurorii, militarii și polițiștii nu vor mai putea ocupa locuințe de serviciu după eliberarea din funcție sau după…

2 Testamentul Rodicăi Stănoiu / ce avere îi revine iubitului cu peste 50 de ani mai tânăr, deși nu au fost căsătoriți

3 Foarte interesante amănunte... / Dosarul Liei Savonea de la ANI, îngropat atât de adânc încât nici Parlamentul nu l-a găsit

4 „Cât timp își fac treaba...” / Primarii care vor să dea afară angajați, dar nu și amantele aduse în primărie de alții

5 „Trăim într-o lume care nu a existat niciodată până acum” / Ce arată un raport despre viitorul lumii, supervizat de JPMorgan