Australia: Guvernul ia în calcul interzicerea accesului copiilor nevaccinați în centre de îngrijire

Guvernul australian intenționează să interzică înscrierea la creșe și grădinițe a copiilor care nu sunt vaccinați, transmite luni BBC, precizând că intenția executivului este ca această măsură, deja în vigoare la nivelul unora dintre statele australiene, să fie extinsă la nivel național.

Premierul australian Malcolm Turnbull este promotorul acestui demers și a avertizat că "nu este vorba despre un exercițiu teoretic, ci despre o problemă de viață și de moarte".

"Dacă un părinte spune că nu vrea să își vaccineze copilul, nu își pune în pericol doar propriul copil, ci îi expune unui risc și pe copiii altora", a afirmat premierul Turnbull.

Un sondaj recent la care au participat 2.000 de părinți a arătat că 5% dintre copii nu au făcut schema completă de vaccinare.

Proiectul guvernului de a le interzice accesul la centrele de îngrijire are parte și de susținerea asociațiilor pentru sănătatea publică, acestea argumentând că părinții și comunitatea au obligația de a-i proteja pe copii.

"Dacă tu, ca părinte, te aștepți să primești susținere din partea comunității, fie prin indemnizații sociale, fie prin acces la centre pentru îngrijirea copilului, atunci trebuie să îți aduci, la rândul tău, o contribuție în cadrul comunității, protejându-i pe ceilalți copii", a declarat președintele asociației medicale australiene, Michael Gannon, pentru Fairfax Media.

Interdicția este deja în vigoare în trei state australiene — Queensland, New South Wales și Victoria.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce pregătește PSD!

2 VIDEO De auzit ce spune Dragnea despre cei din fruntea PSD...

3 Așa o fi, PSD aruncă iar cu bani din elicopter?

4 Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”

5 „De asta PSD este undeva la 12%” / „Partidul a devenit o cârpă” / Dragnea dezvăluie o întâlnire de taină cu doi social democrați și trimite săgeți către S…