Austria: Trei morţi într-o avalanşă

O avalanşă în regiunea Salzburg, Austria, a făcut sâmbătă trei morţi şi doi răniţi, schiori care se aflau în afara pârtiei, a anunţat Crucea Roşie austriacă, notează AFP.

Tragedia s-a produs la aproximativ 2.400 de metri altitudine în districtul Tamsweg, în jurul orei locale 13.45, a declarat purtătorul de cuvânt al acesteia, Anton Schilcher, pentru agenţia de presă APA.

În total, opt schiori din grup au fost îngropaţi de un strat de zăpadă de până la 4,5 metri, a declarat presei locale Christoph Wiedl, responsabilul zonal pentru intervenţiile în caz de urgenţă.

Două dintre victime erau deja fără viaţă când le-au fost găsite corpurile, în timp ce o a treia a murit după ce a fost transportată cu avionul la spitalul din Klagenfurt.

În ultimii ani, avalanşele au făcut în medie 20 de morţi pe an în Austria.

În ultimele două sezoane s-au înregistrat mai puţine accidente, deoarece pandemia de coronavirus a redus numărul de schiori la munte. AGERPRES


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

4 Judecați voi... / Condiții „corespunzătoare”, nici o amendă / Șapte instituții au controlat azilele lui Pașca până în 2026

5 „Mi-e rușine” / Imagini greu de privit într-un spital din Republica Moldova. Ministrul Sănătății, în lacrimi