Austria: Un colonel suspectat de spionaj pentru Rusia a fost arestat (APA)

Un ofiţer superior al armatei austriece suspectat că a spionat pentru Moscova zeci de ani a fost arestat, a anunţat un purtător de cuvânt al procurorilor din Salzburg citat de agenţia de presă APA, preluată de Reuters.

Ofiţerul pensionar a fost arestat vineri în Austria Superioară şi este chestionat, a declarat purtătorul de cuvânt.

Vineri, cancelarul conservator austriac Sebastian Kurz, care guvernează în coaliţie cu Partidul Libertăţii (FPÖ), o formaţiune de extremă dreapta şi pro-Moscova, a anunţat că un colonel pensionar este suspectat de spionaj în folosul Moscovei începând din anii 1990 până în acest an.

Procurorii intenţionează să solicite arestul preventiv după interogatoriu.AGERPRES


populare
astăzi

1 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

2 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

3 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român

4 Traseul dronei rusești care a lovit un bloc din Galați: cum s-a desprins din grupul de atac și ce încărcătură explozivă avea

5 „Fiecare vehicul rus este o țintă” / Ucraina spune că a „tăiat” coridorul strategic dintre Crimeea și Donbas