Auto - F1: Francezul Esteban Ocon (Alpine) a câştigat MP al Ungariei; Hamilton preia şefia clasamentului general

Pilotul francez Esteban Ocon (Alpine-Renault) a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, pe circuitul de la Hungaroring (4,381 km), trecându-şi astfel în palmares primul Grand Prix al carierei sale, într-o cursă la capătul căreia britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a preluat şefia clasamentului general de la olandezul Max Verstappen (Red Bull-Honda).

Ocon (24 de ani), plecat din linia a 4-a de pe poziţia a 8-a, a ştiut să profite de carambolul în care au fost implicate mai multe monoposturi pilotate de favoriţi ai întrecerii care au şi abandonat, chiar în primul viraj al primului tur, în contextul în care startul a fost dat pe ploaie, şi a rezistat pe final atacurilor experimentatului Sebastien Vettel (Aston Martin).

Esteban Ocon a devenit al 14-lea pilot francez câştigător în F1. El îi succede lui Pierre Gasly (Alpha Tauri-Honda) care anul trecut a câştigat Marele Premiu al Italiei, la Monza, pe 6 septembrie.

Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Vettel (Aston Martin-Mercedes) şi de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), care a revenit pe prima poziţie în clasamentul general al piloţilor după ce monopostul lui Max Verstappen, liderul la zi, a fost avariat în accidentul din primul tur şi a terminat pe poziţia a 10-a. Hamilton a plecat din pole position şi avea doar 8 puncte în urma lui Verstappen.

Ungaria a găzduit duminică ultimul Grand Prix înainte de vacanţa de vară pe o vreme caniculară dar şi ploioasă, şi pe fondul tensiunilor dintre Verstappen şi Hamilton care au apărut după implicarea celor doi în incidentul de la Silverstone.

Campionatul mondial de F1 se va relua la finele lunii august cu MP al Belgiei.

Clasamentul în MP al Ungariei:
1. Esteban Ocon (Franţa/Alpine Renault) 70 tururi, 2 h 04:43.199
2. Sebastian Vettel (Germania/Aston Martin-Mercedes), 70 tururi, (+1,859 sec)
3. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes), 70 tururi, (+2,736 sec.)
4. Carlos Sainz Jr. (Spania/Ferrari), 70 tururi, (+15,018 sec)
5. Fernando Alonso (Spania/Alpine Renault), 70 tururi, (+15,651 sec.)
6. Pierre Gasly (Franţa/Alpha Tauri-Honda), 70 tururi (+63,614 sec.)
7. Yuki Tsunoda (Japonia/Alpha Tauri-Honda), 70 tururi, (+75,803 sec.)
8. Nicholas Latifi (Canada/Williams Mercedes), 70 tururi, (+77,910 sec.)
9. George Russell (Marea Britanie/Williams Mercedes), 70 tururi, (+79,094 sec.)
10. Max Verstappen (Olanda/Red Bull Honda), 70 tururi, (+80,244 sec)
11. Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo-Ferrari), la un tur
12. Daniel Ricciardo (Australia/McLaren Mercedes), la un tur
13. Mick Schumacher (Germania/Haas Ferrari), la un tur
14. Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo), la un tur

Au abandonat: Charles Leclerc (Monaco/Ferrari), accident în primul tur, Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), accident în primul tur, Sergio Perez (Mexic/Red Bull-Honda), accident în primul tur, Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes), accident în primul tur, Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes), probleme mecanice în turul 3, Nikita Mazepin (Rusia/Haas-Ferrari), probleme mecanice în turul 4.