Auto - Formula 1: Lewis Hamilton, învingător la Imola; Mercedes câştigă al şaptelea titlu mondial consecutiv la constructori

Pilotul britanic Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al regiunii Emilia-Romagna, duminică pe circuitul de la Imola (Italia), în timp ce echipa sa, Mercedes, a cucerit al şaptelea titlu consecutiv de campioană mondială la constructori, un nou record pentru Formula 1.

Mercedes a depăşit cu această ocazie performanţa realizată de scuderia Ferrari, care a câştigat titlul mondial al constructorilor în şase sezoane consecutive, între 1999 şi 2004.

În cursa de la Imola, Hamilton l-a devansat cu 5,783 secunde pe finlandezul Valtteri Bottas, colegul său de la Mercedes, trecându-şi în palmars a 93-lea succes în Marele Circ, după ce luna trecută reuşise să doboare recordul de victorii în această competiţie, deţinut de germanul Michael Schumacher. Podiumul a fost completat de australianul Daniel Ricciardo (Renault).

Britanicul şi-a consolidat cu această ocazie prima poziţie în clasamentul general al piloţilor, distanţându-se la 85 puncte de Bottas, cu patru curse înainte de finalul sezonului.

În vârstă de 35 ani, Lewis Hamilton poate deveni campion mondial pentru a şaptea oară în cariera sa peste două săptămâni, în Turcia, unde va avea ocazia să egaleze recordul de titluri al legendarului Michael Schumacher.