Auto: Bogdan Marişca a câştigat Raliul Clujului

Auto: Bogdan Marişca a câştigat Raliul Clujului

Bogdan Marişca (Napoca Rally Academy) a câştigat, duminică, Raliul Clujului, etapa a 9-a a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

La a 30-a sa participare la Raliul Clujului, Bogdan Marişca a obţinut al cincilea succes din carieră în etapa sa de casă şi a devenit mare favorit pentru a câştiga titlul pe asfalt, potrivit Federaţiei Române de Automobilism Sportiv .

Echipajul Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Ford Fiesta R5) a fost cronometrat cu timpul de 52 min 09 sec 1/10 pe cele şase probe speciale ale cursei, fiind urmat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally2), la 42 de secunde, şi de Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia Rally2), la 01 min 34 sec 1/10.

Locul al patrulea a fost ocupat de Norbert Maior şi Alexandra Gogonetu (Citroen DS3 R3T Max), la 03 min 35 sec 3/10.

În clasamentul general al piloţilor, pe primul loc se află Simone Tempestini, urmat de Sebastian Barbu şi de Dan Gîrtofan etc.

Raliul Nordului, care era etapa a 10-a a Campionatului Naţional de Raliuri Betano 2021, programată pentru perioada 15-16 octombrie, a fost anulată, astfel că ultima etapă va fi Raliul Bucovinei, 29-30 octombrie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Federatia Romana de Automobilism Sportiv este în Cluj-Napoca /Facebook


populare
astăzi

1 Credeți că DNA va arunca o privire peste informația asta?

2 „Avea abonament la clubul de striptease Luna. Era un vampir” / Dezvăluiri, într-o nouă carte, despre „haremul” lui Putin

3 De citit... / Așa o fi? / Dezvăluiri care dau fiori despre șpăgile din afacerile cu armament ale României

4 La Kiev e noaptea cuțitelor lungi?

5 Oana Gheorghiu, prima reacție după declarațiile lui Carmen Uscatu: „Sunt surprinsă. Sper să nu fie o încercare de a mă înlătura din ONG”