Auto: Vallteri Bottas (Mercedes) a câştigat prima cursă din sezonul 2019 al Formulei 1, în Australia

Pilotul finlandez Vallteri Bottas (Mercedes) a câştigat duminică prima cursă a sezonului 2019 de Formula 1, Marele Premiu al Australiei de la Melbourne, în timp ce campionul mondial Lewis Hamilton, plecat din pole position, a trebuit să se mulţumească cu locul II.

Bottas, la a patra victorie din carieră, a câştigat şi punctul suplimentar acordat pentru cel mai rapid tur de circuit la Melbourne (1min25sec580/1000, în turul 57). Podiumul a fost completat de olandezul Max Verstappen (Red Bull), în timp ce piloţii de la Ferrari, Sebastian Vettel şi Charles Leclerc, au ocupat locurile 4 respectiv 5.

În ultimii opt ani, pilotul din pole position nu a câştigat decât o dată cursa de pe Albert Park din Melbourne (Hamilton în 2015).

Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) s-a clasat în puncte, pe locul 8, în timp ce polonezul Robert Kubica (Williams) a terminat cursa pe locul 17. Daniel Ricciardo (Renault), în faţa publicului propriu, a fost nevoit să abandoneze în turul 29, la fel ca spaniolul Carlos Sainz Jr (McLaren) în turul 10.

Clasamentul MP al Australiei:

1. Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes) 1h25:27.325
2. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) la 20.886
3. Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) la 22.520
4. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) la 57.109
5. Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) la 58.230
6. Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari) la 1:27.156
7. Nico Hulkenberg (Germania/Renault) la un tur
8. Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo Racing-Ferrari) la un tur
9. Lance Stroll (Canada/Racing Point-Mercedes) la un tur
10. Daniil Kviat (Rusia/Toro Rosso-Honda) la un tur

În clasamentul pilotilor, Bottas este lider cu 26 puncte, urmat de Hamilton 18, Verstappen 15, Vettel 12, Leclerc 10, etc. La constructori, Mercedes conduce cu 44 puncte, urmată de Ferrari 22, Red Bull 15, Haas 8, Renault 6, etc.
AGERPRES


populare
astăzi

1 Judecătoare de Curte de Apel: „Nesimțitul ăla cocoțat prea sus pentru nivelul lui moral și intelectual” / „Muie USR”

2 Cool! Așa o fi?

3 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

4 Pactul din umbră de la Beijing. Detaliul din vizita lui Trump în China care a alertat democrațiile occidentale

5 Stagnare și inflație mare / „Sprâncenatul” a cam dus România în cap, spun datele Comisiei Europene!