Autoritatea pentru Digitalizarea României: Aproape 100.000 de noi utilizatori s-au înscris în ianuarie pe Ghişeul.ro

Aproape 100.000 de noi utilizatori s-au înscris în luna ianuarie pe Ghişeul.ro, informează miercuri Autoritatea pentru Digitalizarea României, care administrează platforma.

"Pe parcursul lunii ianuarie, 96.006 utilizatori s-au înscris pe www.ghiseul.ro , alegând să achite taxele locale şi serviciile publice simplu, rapid şi sigur. Este cel mai mare număr de utilizatori noi înscrişi într-o singură lună de la crearea platformei, în anul 2011", precizează Autoritatea, într-un comunicat transmis AGERPRES.

Conform sursei citate, în ianuarie au fost înregistrate, de asemenea, 335.921 de tranzacţii, în valoare de 101.081.508 lei. Astfel, în prima lună a anului 2021, sumele colectate au reprezentat aproape un sfert din valoarea totală încasată pe tot parcursul anului 2020.

Ca urmare a modificărilor legislative iniţiate de Autoritatea pentru Digitalizarea României şi adoptate de Guvern pe parcursul anului 2020, peste 300 de tipuri de plăţi pentru administraţiile locale şi centrale sunt disponibile în platformă.

Astăzi, numărul total al utilizatorilor Ghişeul.ro a depăşit 870.000. AGERPRES


populare
astăzi

1 Gabriela Ruse și-a dezvăluit relația cu un tenismen din Top 50 ATP: "Nu mă poate înțelege nimeni mai bine"

2 Așa o fi la Cadastru, cum zice Caramitru?

3 Dosarul DNA al lui Ciprian Ciucu / Document: Interceptări și bani cash

4 Vacanțe compromise pe litoral / steag roșu în Eforie, ape înghețate și plaje cu alge

5 Ce urmează săptămâna viitoare? / România, victima unui război gri despre care nimeni nu spune adevărul?