Autoritățile vor anunța, săptămâna viitoare, un nou set de măsuri, în contextul generat de apariția variantei Omicron

Autoritățile iau în analiză și vor anunța, săptămâna viitoare, un nou set de măsuri, în contextul generat de apariția variantei Omicron a coronavirusului. Ministrul sănătății spune că deocamdată sunt discutate propuneri ale specialiștilor și modalități de adaptare la recomandarea Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor, care consideră oportună testarea Real Time – PCR a tuturor celor care călătoresc dintr-o țară în alta. El subliniază însă că trebuie luată în calcul și capacitatea de a se asigura acest lucru, mai ales cu referire la perioada sărbătorilor, când mobilitatea este crescută, iar numărul de teste ar ajunge la un nivel foarte ridicat. Obligativitatea testării, inclusiv a persoanelor vaccinate anti-COVID-19 ar putea fi introdusă însă celor care vin din state considerate cu risc epidemiologic crescut.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic