Aviația rusă a ucis 37 de civili în Siria

Aviația rusă a ucis 37 de civili în Siria

Loviturile aeriene ale Rusiei au ucis luni 37 de civili, printre care 12 copii, în provincia Idlib din nord-estul Siriei, a declarat agenției DPA șeful organizației neguvernamentale Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), Rami Abdel Rahman. El a adăugat că aviația rusă a atacat zone rurale, iar la bilanțul victimelor se adaugă și cel puțin 58 de răniți.

Regiunea se află sub controlul forțelor de opoziție siriene. Rusia, Turcia și Iranul au convenit pe 15 septembrie să declare Idlib zonă de "dezescaladare" a conflictului armat și au anunțat că ar putea trimite câte 500 de observatori pentru a monitoriza încetarea focului.

OSDO a constatat 1100 de lovituri aeriene ale forțelor siriene și ruse în ultimele șapte zile, în provinciile Hama și Idlib.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?