Avizul negativ al CSM privind revocarea lui Kovesi a ajuns la preşedintele Iohannis

Avizul negativ al Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii privind propunerea de revocare a Laurei Codruţa Kovesi din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie a ajuns la preşedintele Klaus Iohannis, a confirmat vineri, pentru AGERPRES, Administraţia Prezidenţială.

Secţia pentru procurori a CSM a anunţat, vineri, că a trimis către decidenţi avizul în cazul revocării lui Kovesi .

"În urma avizului nefavorabil privind propunerea ministrului Justiţiei de revocare a doamnei Laura Codruţa Kovesi din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii aduce la cunoştinţa opiniei publice faptul că hotărârea nr. 52 din 27 februarie 2018 a fost motivată şi înaintată decidenţilor pentru a dispune măsurile legale", a informat CSM.

Potrivit legii, propunerea de revocare din funcţie a procurorului-şef al DNA este făcută de ministrul Justiţiei, iar Secţia pentru procurori a CSM dă un aviz consultativ. Decizia de revocare aparţine preşedintelui ţării. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Șoșoacă, mesaj din Rusia / „Uitați-vă și voi ce frumos e. Ăștia sunt extrem de civilizați, bă, eu n-am văzut atâta verdeață”

5 Prima cale ferată din România, construită acum peste 150 de ani, intră în modernizare. Când este estimată reluarea circulației